Szkolenie psa

Wiadomym jest, że tresowanie psa to zadanie niezwykle zajmujące i wymaga dużego zaangażowania nie tylko samego “pacjenta”, ale też (a właściwie przede wszystkim) właściciela. To właściciel decyduje o wszelkich aspektach treningu swojego ulubieńca, więc to właściciel jest w pełni odpowiedzialny za efekty tresury. Warto wiedzieć, że istnieją specjalne szkoły treserskie, w których odpowiedni fachowcy potrafią doskonale wyćwiczyć każdego niemalże psa, ale jest to raczej pójście na skróty. Ponadto, obca osoba, mimo że może nauczyć naszego psa wielu pożytecznych sztuczek i zachowań, to nigdy nie zastąpi prawdziwego pana i właściciela – nas. To dzięki bezpośredniemu kontaktowi psa z jego właścicielem, następuje cementowanie ważnej, przyjacielskiej i partnerskiej więzi pomiędzy nami.

Powinniśmy wszelkimi sposobami doprowadzić do zaufania psu i vice versa – pies powinien odwzajemnić to uczucie i zaufać nam. Bez wzajemnego zaufania wszelki poważniejszy trening jest bezcelowy, powinniśmy więc wykształcić u psa pewien rodzaj przyjaźni i przekonania, że zawsze chcemy dla niego jak najlepiej i stanowimy dla niego najbliższą osobę, której może zaufać. Tresując psa, możemy naturalnie stosować najróżniejszego rodzaju gadżety i urządzenia elektroniczne, które pozwalają na zautomatyzowanie pewnych zachowań i prostsze egzekwowanie działania psa. Ważne jest jednak, aby nawet w takim przypadku nie iść na łatwiznę i by nie zostawiać lwiej części odpowiedzialności na sztucznym urządzeniu. To my mamy być panem psa, a nie impuls elektrostatyczny w obroży. Ważne jest, aby umiejętnie połączyć obrożę z klasycznym treningiem. Warto również skorzystać z rad doświadczonych treserów, czytać liczne poradniki w internecie, wypożyczać fachowe pisma o tresowaniu zwierząt, a także przeglądać specjalistyczne książki, poruszające to zagadnienie.

Warto wiedzieć, że dużym udogodnieniem i swojego rodzaju urozmaiceniem klasycznego treningu może być zastosowanie niewidzialnego ogrodzenia, które pozwoli nam na większą kontrolę zachowania czworonoga i da nam większą swobodę w dysponowaniu jego działaniami. Trzeba jednak wybierać urządzenia sprawdzonych, licencjonowanych firm, które posiadają odpowiednie certyfikaty i atesty. Nie chcemy przecież w żadnym wypadku doprowadzić do niebezpieczeństwa, skierowanego w naszego milusińskiego.

Jeśli spodobał Ci się ten wpis, rozważ jego skomentowanie lub skorzystanie z RSS-a i w konsekwencji otrzymywania informacji o nowych wpisach do Twojego czytnika.


Komentarze

Brak komentarzy.

Wybacz, komentowanie tymczasowo zabronione.