Odpowiednia obroża elektryczna

Elektryczne obroże treningowe cieszą się wśród właścicieli psów bardzo dużą popularnością, o czym świadczyć może przede wszystkim fakt, że posiadacze psów coraz chętniej się w nie zaopatrują. Dlatego też sklepów z tego rodzaju asortymentem przybywa, a świadomości istnienia takich produktów nabiera coraz więcej osób. Niczego dziwnego w tym wszystkim zresztą nie ma, ponieważ trening z ich zastosowaniem daje wyjątkowo dobre efekty. Takie obroże elektryczne nie są generalnie rzecz biorąc dla zwierzęcia szkodliwe, nie mniej jednak pod pewnymi warunkami. Muszą pochodzić z wiadomego źródła, posiadać atesty, nie wolno ich stosować u zwierząt poniżej szóstego miesiąca życia bądź mających problemy ze zdrowiem, ponadto nie wolno zakładać ich psu na dłużej aniżeli zaleca to instrukcja obsługi. Podobnych przykładów wymienić można jeszcze więcej. Rozważając zakup takiej obroży, warto zastanowić się nad zainwestowaniem w coś funkcjonalnego – większa ilość funkcji po prostu bardzo ułatwia później trening, impuls także jest wtedy łatwiej dostosowywać do potrzeb.

Każda obroża elektryczna tego rodzaju posiada opcję dźwiękowego ostrzegania. Oznacza to, że pies otrzymuje najpierw ostrzeżenie za pomocą specjalnego ultradźwięku (nie jest on słyszalny dla ludzkiego ucha). Jeżeli nie odniesie to pożądanego rezultatu, wówczas wytwarzany jest krótki impuls ostrzegawczy. Zazwyczaj to pomaga, ale jeżeli jednak stanie się inaczej, to pies zostaje skarcony korekcyjnym impulsem elektrostatycznym, który napina mięśnie psu. Ostatecznym rozwiązaniem jest już tak zwana funkcja booster – czyli taki impuls, którego siła jest podwyższona. Stosować ją należy tylko i wyłącznie wówczas, kiedy pies wykazuje się wyjątkową niesubordynacją i na żadne inne ostrzeżenia nie che reagować. Nie należy zatem od razu upominać zwierzęcia tego rodzaju impulsem. Opisywana w tym miejscu funkcja booster znajduje się jednakże tylko w tych bardziej zaawansowanych obrożach. Rzecz jasna natężenie każdego spośród wymienionych tutaj impulsów można w odpowiedni sposób regulować. Większość producentów posiada w swojej ofercie obroże elektryczne specjalnie wzmocnione – z myślą o przedstawicielach dużych ras.

Ogólnie rzecz biorąc, elektryczną obrożę treningową koniecznie trzeba dostosować do wielkości psa – inaczej bowiem konstruuje odbiorniki na obrożach dla psów małych, a inaczej dla większych, inaczej są także dobierane natężenie oraz moc impulsów. Paski w obrożach można wymieniać, a ponadto ich długość jest regulowana. Regulacja obwodu zazwyczaj mieści się w przedziale pomiędzy trzydziestoma centymetrami a sześćdziesięcioma. Takie obroże są z wielu powodów bardzo wygodne. Ich wielkim plusem jest to, że umożliwiają reagowanie w trybie natychmiastowym – czyli jest niewłaściwe zachowanie, jest i odpowiednia reakcja, co w konsekwencji sprawia, że pies w końcu zaczyna kojarzyć określoną sytuację z nieprzyjemnym dla niego impulsem. Pies ma zatem świadomość, za co konkretnie zostaje skarcony. Jeszcze jednym plusem tego rodzaju systemów treningowych – co bardziej tyczy się tych zaawansowanych – jest to, że można je rozbudowywać. Chodzi o to, że można do nich dokupić więcej obroży. Jest to praktyczne w sytuacjach, kiedy ktoś ma więcej aniżeli jednego tylko psa. Jednego psa nie jest wcale tak łatwo tresować, jak mogłoby się wydawać, a co dopiero mówić o kilku – nawet o dwóch. Przed każdym założeniem psu obroży trzeba koniecznie ja przetestować czy działa w prawidłowy sposób, inaczej bowiem można zrobić zwierzęciu krzywdę, a nie o to chodzi.

Jeśli spodobał Ci się ten wpis, rozważ jego skomentowanie lub skorzystanie z RSS-a i w konsekwencji otrzymywania informacji o nowych wpisach do Twojego czytnika.


Komentarze

Brak komentarzy.

Wybacz, komentowanie tymczasowo zabronione.