Gorsety – dobry styl i modna bielizna

Gorsety

Gorset jest jednym z elementów damskiej bielizny osobistej. Współczesne gorsety zasadniczo różnią się od tych, jakie kobiety nosiły kiedyś, inne również spełniały funkcje. Dzisiaj gorset zaliczany jest raczej do kategorii bielizny erotycznej. Dawniej jednak nie było biustonoszy, w związku z czym noszenie gorsetów było czymś naturalnym. A w takim właśnie użyciu ta część kobiecego ubioru była bardzo długo – od schyłku czternastego stulecia poczynając, a na pierwszej dekadzie ubiegłego wieku kończąc. Jak by nie patrzeć – kilkaset lat.

gorset

Na ich przestrzeni wygląd i fason gorsetów ulegał zasadniczym zmianom – wszak moda od wieków zmienna była, podobnie jak kanony kobiecego piękna. Noszenie dawniej gorsetów miało na celu poprawianie urody, ale dla zdrowia było zabójcze – często w dosłownym tego słowa znaczeniu. Kobiety (jak również i dziewczynki, którym także kazano to nosić) cierpiały z powodu niedotlenienia, ich płuca i inne narządy wewnętrzne ulegały deformacją, co powodowało krwotoki często kończące się śmiercią.

Gorsety ostatnimi czasy powracają do łask. Każdy dobry sklep z bielizną ma takowe w ofercie, a modeli gorsetów znaleźć można coraz więcej. Rzecz jasna współczesne gorsety mało w czym przypominają te, które noszono dawniej – są przede wszystkim wygodne i całkowicie bezpieczne dla noszących je kobiet. Kiedyś, jak wyżej wspomniano, wiele kobiet umierało wskutek niedotlenienia bądź wewnętrznych krwotoków spowodowanych przez noszenie gorsetów.

Obecnie, aby ten element bielizny spełniał należycie swoje zadanie, musi być przede wszystkim bardzo dobrze wyprofilowany i idealnie dopasowany, jeżeli chodzi o rozmiar. W takie właśnie gorsety zaopatrzyć się można w porządnych sklepach z bielizną, przy czym trzeba koniecznie liczyć się z tym, że nie będzie to tani zakup. Ponadto może być problem z tak zwaną rozmiarówką – niestety, w tym przypadku bywa ona ograniczona, a biustonosz w gorsecie nie może być ani za mały, ani za duży. Wówczas nie pozostaje nic innego jak szycie na zamówienie, co też niestety sporo kosztuje.

Jeśli spodobał Ci się ten wpis, rozważ jego skomentowanie lub skorzystanie z RSS-a i w konsekwencji otrzymywania informacji o nowych wpisach do Twojego czytnika.


Komentarze

Brak komentarzy.

Wybacz, komentowanie tymczasowo zabronione.