Jak używać elektrycznej obroży by dała pożądane efekty ?

Spacer z psem to nasz codzienny obowiązek, zresztą wykonywany kilka razy dziennie. Jednakże spacer z psem, nawet tym największym może być czystą przyjemnością. Należy oczywiście nauczyć psa posłuszeństwa. Wiąże się to z dwiema podstawowymi rzeczami. Po pierwsze pies nie powinien ciągnąć na smyczy. Po drugie, gdy mamy w okolicy park lub jakiś skwerek, po którym pies może biegać to dobrze by było spuścić go ze smyczy. Warunkiem spuszczenia psa ze smyczy jest to by wrócił na nasze nawoływanie.

Obu tych czynności czyli powrotu na daną komendę oraz chodzenia przy nodze możemy w prosty sposób nauczyć psa przy pomocy obroży elektrycznej. Działanie produktu jakim jest elektryczna obroża dla psa opiera się na związkach przyczynowo – skutkowych, czyli formie doskonale rozumianej przez psy. Przed rozpoczęciem szkolenia z elektryczną obrożą należy zaznajomić psa z komendami, które będą szlifowane.

Przed każdorazowym użyciem elektrycznej obroży trzeba psu wypowiedzieć komendę, za pomocą której chcemy wyegzekwować daną czynność. Jeśli jednak pies nas nie posłucha można poprzeć się dźwiękiem ostrzegawczym przesyłanym za pomocą pilota. Jest to zwykły sygnał akustyczny, który wydobywa się z obroży, więc pies powinien zwrócić na niego uwagę. Wtedy komendę słowną należy powtórzyć.

Jeśli w dalszym ciągu nie możemy zapanować nad zachowaniem psa, po mimo prób ostrzeżeń, to posługujemy się już impulsem korekcyjnym. Siła takiego impulsu jest regulowana, więc też zaczynamy od najmniejszego natężenia. Kilkukrotne użycie impulsu pozwoli nam zaobserwować , który poziom stymulacji będzie odpowiedni dla naszego psa. Pierwsze etapy szkolenia z elektryczną obrożą warto przeprowadzić na terenie zamkniętym, który pies dobrze zna. Choćby we własnym ogrodzie. Pies będzie czuł się znacznie lepiej poznając nowe zasady, gdy znajdować się będzie w miejscu dobrze mu znanym. Naukę chodzenia przy nodze można także wspomóc elektryczną obrożą. Należy oczywiście trzymać się zasad wyżej opisanych, czyli w skrócie konsekwencją i cierpliwością.

Mądrze używana obroża elektryczna pozwoli na zdyscyplinowanie psa. Wiele osób popełnia błędy szkoleniowe już w wieku szczenięcym psa. Dlatego w jego dorosłym życiu ciężko jest zapanować nad jego przyzwyczajeniami. Podczas tresury z elektryczną obrożą należy pamiętać o nagradzaniu psa za pozytywne wyniki. Jeśli pies wykona nasze polecenie to powinien być za to nagrodzony. Nasz czworonóg zacznie wiązać zależność przyjemności od wykonywania poleceń i będzie to w przyszłości znacznie chętniej robił. Rozwinięciem tego typu produktów są również systemy typu niewidzialny elektryczny pastuch dla psa działający z obrożami elektronicznymi bądź elektroniczne obroże antyszczekowe odpowiedzialne za eliminację uporczywego szczekania i wycia psów.

Jedną z takich obroży, która pozwoli na kompleksową tresurę psa jest PetSafe 250M Trainer. Jest to model obroży elektronicznej treningowej o zastosowaniu amatorskim, lecz z większością łatwo dostępnych funkcji, jakie znajdziemy w profesjonalnych systemach. Zestaw oferuje zasięg do 250 metrów, ostrzeganie dźwiękowe przed użyciem impulsu oraz impulsy korekcyjne krótkie i długie regulowane w zakresie od 1 do 8. Do dyspozycji mamy także funkcję Booster – czyli podwyższony impuls do zastosowania w sytuacjach awaryjnych.

 

Kolejny system do tresury psów godny polecenia to Canicom 300 od francuskiego producenta Num`axes. Na uwagę produktów marki Num`axes zasługuje fakt, że są całkowicie produkowane w Europie, tj. we Francji, co w dzisiejszych czasach jest absolutnym fenomenem. Opisywany model oferuje tresurę psa w zasięgu do 300 metrów, więc również w zasięgu wzroku. Korekcji zachowania psa dokonujemy za pomocą impulsów krótkich lub długich, regulowanych w zakresie od 1 do 12. Oczywiście mamy do dyspozycji również dźwiękową funkcję ostrzegawczą.

 

System, który zadowoli bardziej wytrawnych użytkowników to SportDog SportTrainer 1600. Jeśli chodzi o formy ostrzegania to oferuje on oczywiście dźwięk, ale dodatkowo jeszcze ma w zanadrzu ostrzegawcze wibracje. Korekcji zachowania psa dokonujemy za pomocą impulsu elektrostatycznego długiego lub krótkiego – oba regulowane w zakresie od 1 do 8. Zasięg tego zestawu dochodzi do 1600 metrów w wolnym terenie.

Jeśli spodobał Ci się ten wpis, rozważ jego skomentowanie lub skorzystanie z RSS-a i w konsekwencji otrzymywania informacji o nowych wpisach do Twojego czytnika.


Komentarze

Brak komentarzy.

Wybacz, komentowanie tymczasowo zabronione.