Dziecko i pies w jednym domu

Rzeczą jasną jest to, że na tresurę psa trzeba poświęcić trochę czasu, a jeśli idzie on wyjątkowo opornie, wówczas można skorzystać z pomocy specjalnych obroży treningowych. Pamiętać także należy o tym, że system nagradzania jest równie ważny co system karania. Ponadto w obecności dziecka zawsze trzeba dawać psu wyraźnie do zrozumienia, że w takim towarzystwie jest on jak najbardziej mile widziany, dzięki czemu pies zakoduje sobie, że osiąga same korzyści, kiedy w obecności małego człowieka zachowuje się grzecznie i poprawnie. Nigdy naturalnie nie wolno też zostawiać zwierzęcia samego z dzieckiem.

tresura_i_dziecko

Wniosek jest jeden – tresowanie psa oparte jest na starej zasadzie, a mianowicie na systemie kar i nagród. Za dobre zachowanie właściciele powinni jak najbardziej swoich pupili nagradzać – i robią to zresztą chętnie, ale nieco inaczej sprawa przedstawia się z karaniem. Przy tej okazji pamiętać należy o kilku podstawowych zasadach. Przede wszystkim każe się zwierzę za konkretne przewinienie, które w rzeczywistości miało miejsce, a nie dlatego, że ma się na przykład zły humor i szuka się kozła ofiarnego, aby emocje rozładować.

Poza tym zawsze trzeba pamiętać, że jeśli pies nabroi, to nigdy nie robi tego świadomie – traktuje to jako zabawę, więc trzeba spróbować wczuć się w jego położenie. Niekiedy okaże się, że w zasadzie gra jest niewarta świeczki i psu kara się nie należy. i jeszcze jedna istotna sprawa – nigdy nie każe się zwierzęcia po fakcie. Jeżeli zarabia burę, musi wiedzieć za co. W takiej tresurze można sobie pomagać również obrożami treningowymi, aczkolwiek nie wolno ich traktować jako narzędzi do karania.

Jeśli spodobał Ci się ten wpis, rozważ jego skomentowanie lub skorzystanie z RSS-a i w konsekwencji otrzymywania informacji o nowych wpisach do Twojego czytnika.


Komentarze

Brak komentarzy.

Wybacz, komentowanie tymczasowo zabronione.